Obec Dobrá Voda u Pacova se nachází na Českomoravské vrchovině, v kraji Vysočina, okrese Pelhřimov, na půli cesty mezi Táborem a Pelhřimovem, 3km jižně od obce Kámen, která leží při státní silnici číslo 19. a na severním úpatí Jalového vrchu 675 m.

'Starosta

Miloslav Matěj Zíka

tel: 725101088

Zástupce starosty

Lenka Vacířová

tel: 734638510

Členové zastupitelstva

Oldřich Zíka

Jan Vlach

Milan Pošusta

Milan Souček

Jan Hlavinka

František Jan Zíka

Zemědělský ekonom a politik

*2. 12. 1869 Dobrá Voda u Pacova + 6. 12. 1931 Opava

František Zíka se narodil na selské (původně rychtářské) usedlosti č.p. 1 v Dobré Vodě u Pacova jako prvorozený ze čtyř dětí. Proti vůli svých rodičů odmítl pokračovat v rodinné tradici hospodaření na rodném gruntě a rozhodl se studovat zemědělskou ekonomiku. V Českých Budějovicích absolvoval rolnickou školu, potom kurzy pořádané Zemským vyšším hospodářským ústavem v Táboře a lihovarnickou školu v Praze. Posléze nastoupil na Pelhřimovsku na místo správce lihovaru čížkovského panství. V rodném kraji projektoval také melioraci luk. Po ukončení studia na Zemském vyšším hospodářském ústavu v Děčíně nastoupil na místo melioráře při technické kanceláři Zemědělské rady pro Království české v Praze. V roce 1897 uspěl v konkurzu u barona Karla, svobodného pána z Rolsbergu, a získal místo tajemníka Ústřední hospodářské společnosti v Opavě. František Zíka svou organizační prací na českém venkově postupně dozrával ve významnou osobnost, která zásadním způsobem ovlivnila rozvoj českého zemědělství na Opavsku a ve Slezsku. Byl zakladatelem Jednoty hospodářských společenstev, iniciátorem Centrálního hospodářského skladiště pro Slezsko a Moravu v Opavě a z pozice tajemníka se vypracoval na předsedu Ústřední hospodářské společnosti (od r. 1909). Zíka dále stál v čele Slezské průmyslové společnosti Zemědělské jednoty republiky československé, byl členem správní rady továrny na šicí stroje Minerva a Jednoty živnostníků. Mimo jiné zakládal zemědělské a hospodářské školy, družstevní mlékárny. Zíka organizoval akce scelování půdy, podílel se na založení pobočky Československého zemědělského muzea v Opavě. Během 1. světové války byl také členem Vyživovací rady ve Vídni a za tuto činnost byl v roce 1917 vyznamenán rytířským křížem řádu Františka Josefa.

V roce 1911 František Zíka dosáhl pozice předsedy agrární strany ve Slezsku a později se stal prezidentem Slezské zemědělské rady v Opavě. Odtud pochází jeho běžné označování „prezident Zíka“.

Jako zástupce Slezska se účastnil důvěrných politických porad v Praze.

Mnoho teoretických i praktických zkušeností Zíka získal průběžně z nesčetných studijních cest, a to i do zahraničí. Celoživotní inspirací mu byl venkov severoevropských zemí, zejména Dánska a Švédska.

Po převratu v roce 1918 byl delegován jako poslanec do revolučního Národního shromáždění v Praze Byl členem zkušebních komisí Vysoké školy zemědělské v Brně, Českého učení pro vědy politické v Praze atd. Na prahu šedesátky, v letech 1925-1931, Zíka vedl a reorganizoval slovenské Ústredné družstvo a Sväz hospodárskych družstiev v Bratislavě, v jehož dozorčí radě zasedal od roku 1921.

František Zíka se oženil 7. 5. 1901 ve Stěbořicích s Amálií Hulvovou, s níž měl čtyři děti. Vyženěnou usedlosti č.p. 1 v Milostovicích v roce 1925 vyměnil za zbytkový statek Štítinu. Zíka zemřel v opavské nemocnici 6. 12. 1931 ve věku 62 let na tuberkulózu.

František Zíka nezapomínal ani na svou Dobrou Vodu. V rodné vsi uspořádal několik zemědělských přednášek. Tehdejší výzdobu dobrovodské kapličky obohatil věnováním velkého kříže. Finančně též podpořil rozvoj knihovny i obecní školy darem 1000 Kč (tehdejší rozpočet obce byl cca. 3000Kč) na nákup knih, map a obrazů. V roce 1919, u příležitosti jeho padesátých narozenin, byl zastupitelstvem obce jmenován čestným občanem Dobré Vody. Od téhož roku nesla nově založená knihovna jeho jméno: „Obecní knihovna Františka Zíky v Dobré Vodě u Pacova“. V roce 1928 svou autoritou významně přispěl k prosazení elektrifikace v Dobré Vodě, o což se zástupci obce několik let marně snažili.

František Zíka je právem nazýván tvůrcem českého zemědělského družstevnictví ve Slezsku a nejvýznamnějším rodákem z Dobré Vody u Pacova, ale i významnou osobností „československou“.

V roce 2014 byla na návsi v Dobré Vodě poblíž cyklostezky umístěna informační tabule připomínající život a dílo Františka J. Zíky.

Zdroj: Obec Štítina, obec Dobrá Voda u Pacova.

1. Oficiální název

Obec Dobrá Voda u Pacova

2. Důvod založení

ZÁKON 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), § 1 Obec je základním územním samosprávným společenstvím občanů; tvoří územní celek, který je vymezen hranicí území obce. § 2(1) Obec je veřejnoprávní korporací, má vlastní majetek. Obec vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající. (2) Obec pečuje o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů; při plnění svých úkolů chrání též veřejný zájem vyjádřený v zákonech a jiných právních předpisech.

3. Organizační struktura

4. Kontaktní spojení

adresa:
OÚ Dobrá Voda u Pacova 39501 Pacov

telefon: 725101088
fax:

Podatelna  el. pošty s elektronickým podpisem :

web: www.obecdobravoda.cz

5. Případné platby můžete poukázat

6. IČO

7. DIČ

neplátce DPH

8. Rozpočet v tomto a předchozím roce

9. Žádosti o informace

Na obecním úřadě

10. Příjem žádostí a dalších podání

Na obecním úřadě

11. Opravné prostředky

12. Formuláře

13. Návody pro řešení nejrůznějších životních situací

14. Nejdůležitější předpisy

15. Sazebník úhrad za poskytování informací

16. Výroční zpráva podle zákona č. 106/1999 Sb.

17. Seznam organizací